reklama

Aarhuský dohovor

Aarhus je druhé najväčšie mesto Dánskeho kráľovstva. Leží na východnom pobreží Jutského polostrova pri Aarhuskom zálive. Aarhus je významný námorný prístav , mesto je tiež hospodárske a kultúrne stredisko Jutska, a sídlo druhej ..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

najväčšej dánskej univerzity. Napriek spomenutému by ostal Aarhus pre svet s výnimkou Dánov a ich susedov neznámym pojmom nebyť jednej dôležitej udalosti, ktorá sa odohrala v Aarhuse 25. júna 1998.

Práve v tento deň sa konalo v Aarhuse 4. zasadnutie Európskej hospodárskej komisie OSN na ktorom došlo k podpísaniu prelomového dokumentu, ktorým sa zaviazalo 39 krajín Európy k prijatiu legislatívy, ktorá zabezpečila prístup verejnosti k informáciám o životnom prostredí a tiež možnosť zúčastňovať sa na rozhodovacom procese týkajúcom sa Životného prostredia. Jednou z krajín, ktoré 25. Júna 1998 tzv. Aarhusky dohovor podpísali bola aj Slovenská republika.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jedna z pokojných uličiek v starom Aarhuse (https://sk.wikipedia.org/wiki/Aarhus )
Jedna z pokojných uličiek v starom Aarhuse (https://sk.wikipedia.org/wiki/Aarhus ) 

Podpisom Aarhuskeho dohovoru sa Slovensko zaviazalo upraviť národnú legislatívu do takej podoby, ktorá by zabezpečila naplnenie troch základných pilierov deklarácie z Aarhusu. Prvý pilier deklarácie hovorí o zabezpečení práva verejnosti na informácie, preto 13.7.2000 schválila Národnej rada Slovenskej republiky zákon č. 211/2000 Z.z. tzv. Zákon o Slobodnom prístupe k informáciám, ktorý garantuje všetkým občanom SR právo obracať sa so žiadosťami o informácie na subjekty štátnej a verejnej správy, prípadne nimi zriadené organizácie pričom tieto im musia v zákonom stanovenej lehote poskytnúť informácie o ktoré občania žiadajú. Druhý pilier zabezpečujúci účasť verejnosti na rozhodovacom procese týkajúcom sa Životného prostredia bol premietnutý do Slovenskej legislatívy najmä prijatím zákona č. 24/2006 Z.z. tzv. zákona o posudzovaní vplyvov činností na Životné prostredie, ktorý jednoznačne zadefinoval práva verejnosti, ale aj obcí a miest zapájať sa do všetkých rozhodovacích a posudzovacích procesov, ktoré sa týkajú Životného prostredia v ich okolí. Na to aby mali občania k dispozícii dostatok informácií pri posudzovaní vplyvov projektov ako R2 Pstruša – Kriváň na Životné prostredie bol zriadený Ministerstvom Životného prostredia SR osobitný internetový portál (www.enviroportál.sk), na ktorom sú uverejňované všetky zámery a informácie o projektoch, ktoré sa na našom území majú realizovať tz., že každý občan má možnosť sa oboznámiť s informáciami týkajúcimi sa napr. realizácie ciest ako R2 v dostatočnom predstihu a príslušným orgánom zaslať svoje pripomienky či výhrady (v zákonom stanovenej lehote) na ktoré musia príslušné orgány prihliadať. To znamená, že tak obyvatelia ako aj samosprávy dostali možnosť nie len ovplyvňovať, ale aj odmietnuť aktivity, ako sú napríklad výstavba ciest, skládok komunálneho odpadu, ale aj povrchových lomov, či vodných nádrží a mnohých iných projektov zasahujúcich do Životného prostredia v našom okolí, čo je prevratná zmena oproti obdobiu pred podpísaním Aarhuskeho dohovoru. Tretí pilier Aarhuskeho dohovoru hovorí o prístupe k spravodlivosti v záležitostiach dotýkajúcich sa Životného prostredia, pričom vytvára garancie pre každého koho environmentálne práva boli porušené. Tento pilier sa premieta do Slovenskej legislatívy len veľmi pomaly, pretože posilňuje postavenie občana voči štátu a dáva mu možnosti obracať sa na súdy (táto možnosť je aj v zákone č.24/2006 Z.z.), pokiaľ je presvedčený o tom, že zásahom do prírodného prostredia v jeho okolí došlo k porušeniu jeho práva na kvalitné a udržateľné životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mimo národnej legislatívy sa Aarhusky dohovor premieta aj do medzinárodných zmlúv či smerníc Európskej rady ktorými je Slovenská republika viazaná.

Napriek tomu čo som v predošlom texte napísal je len na nás ľuďoch do akej miery budeme uplatňovať legislatívu, ktorá nám umožňuje chrániť prírodu a životné prostredie v ktorom žijeme. Nástroje na to už máme stačí sa ich naučiť používať.

Peter Gáborík

Peter Gáborík

Peter Gáborík

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  2x

"Žijeme vo zvláštnych časoch, kedy mladí i starí sú vzdelávaní v klamstve a ten, kto sa odváži hovoriť pravdu, je nazývaný šialencom či bláznom." Platón, 320 pr.n.l. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu