reklama

Krajina barbarov

Asi pred tromi týždňami som pozeral záznam rokovania NR SR /Národnej rady Slovenskej republiky, môj obľúbený zábavný program pri ktorom sa pravidelne odreagúvam od problémov každodenného života. Mal som šťastie, pretože vystupoval môj obľúbený zabávač, poslanec Hlina. Hovorím to trocha s nadsázkou, pretože poslanca Hlinu si vážim, no občas sa na ňom aj dobre zasmejem. Tentoraz som sa ale nesmial, keď začal rozprávať o náleze veľmi vzácnych historických artefaktov v priestoroch Bratislavského hradu, ktorých vek siaha do prvého storočia pred našim letopočtom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V tom čase na našom území žili Kelti, no v tomto prípade sa našli ostatky Rímskych stavieb čo zaskočilo všetkých kompetentných výskumníkov. Archeológovia vydedukovali, že išlo pravdepodobne o stavby ktoré postavili rímski stavitelia na objednávku miestnych keltských vládcov. Nejednalo sa teda o Rímske stavby na území Rímskej ríše, no a práve táto skutočnosť je na celom náleze najzaujímavejšia, pretože sa jedná o prvý takýto nález za hranicou Limes Romanus z obdobia pred našim letopočtom. Druhá veľmi dôležitá informácia je, že na Západnom Slovensku žila už v tom čase veľmi kultúrne vyspelá spoločnosť, ktorá udržovala veľmi čulé obchodné a kultúrne vzťahy s Rímskou ríšou. To znamená, že minimálne obyvatelia okolia Bratislavy neboli žiadni barbari, práve naopak. Tu sa už ale prekleniem do súčasnosti a k tomu prečo túto tému vlastne Alojz Hlina v parlamente otvoril. Výskum hradného areálu totiž súvisí s výstavbou garáží priamo v hradnom kopci na miestach, kde sa našli ostatky Rímskych stavieb. Samozrejme normálny človek by predpokladal, že tak vzácny archeologický nález stopne výstavbu parkoviska, no žijeme na Slovensku, takže stavať sa bude. To sa nepáči Alojzovi Hlinovi a niekoľkým ďalším ľuďom vrátane mňa, pretože Krajina ktorá nechce vidieť vlastnú históriu a ešte ju úmyselne ničí je odsúdená na zánik. V tomto prípade môžeme nazvať barbarmi pána Pašku, Pelegriniho, Maďariča a mnohých ďalších ľudí, ktorým je prednejší biznis a pán Široký, ktorého firma cez projekt obnovy Bratislavského hradu vycicia zo štátneho rozpočtu stovky miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ by mal niekto chuť podpísať petíciu za záchranu unikátnych nálezov a samotnej lokality na Bratislavskom hrade, TU môže

Ešte jedno svinstvo.. Ministerstvo životného prostredia SR zverejnilo 1. 12. 2014 na skrátené medzirezortné pripomienkovanie materiál „Návrh orientácie, zásad a priorít vodohospodárskej politiky Slovenskej republiky do roku 2027“. Termín na zaslanie pripomienok stanovilo na 5. december 2014. To znamená, že obyvatelia Slovenska majú iba necelých 5 dní na pripomienkovanie skutočne zásadného materiálu. Vyvstáva otázka: V koho záujme konajú úradníci na ministerstve Životného prostredia?.. TU je hromadná pripomienka k spomenutému materiálu..

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Rímska liata dlažba, ktorá bola nedávno odkrytá na miestach vykopávok..
Rímska liata dlažba, ktorá bola nedávno odkrytá na miestach vykopávok..  (zdroj: http://bratislava.sme.sk/c/7513741/nicenie-historie-vystavbou-garazi-na-hrade-vyvolalo-odpor.html)
Peter Gáborík

Peter Gáborík

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  2x

"Žijeme vo zvláštnych časoch, kedy mladí i starí sú vzdelávaní v klamstve a ten, kto sa odváži hovoriť pravdu, je nazývaný šialencom či bláznom." Platón, 320 pr.n.l. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu