Krajina barbarov

Autor: Peter Gáborík | 5.12.2014 o 2:55 | (upravené 5.12.2014 o 17:27) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  413x

Asi pred tromi týždňami som pozeral záznam rokovania NR SR /Národnej rady Slovenskej republiky, môj obľúbený zábavný program pri ktorom sa pravidelne odreagúvam od problémov každodenného života. Mal som šťastie, pretože vystupoval môj obľúbený zabávač, poslanec Hlina. Hovorím to trocha s nadsázkou, pretože poslanca Hlinu si vážim, no občas sa na ňom aj dobre zasmejem. Tentoraz som sa ale nesmial, keď začal rozprávať o náleze veľmi vzácnych historických artefaktov v priestoroch Bratislavského hradu, ktorých vek siaha do prvého storočia pred našim letopočtom. 

V tom čase na našom území žili Kelti, no v tomto prípade sa našli ostatky Rímskych stavieb čo zaskočilo všetkých kompetentných výskumníkov. Archeológovia vydedukovali, že išlo pravdepodobne o stavby ktoré postavili rímski stavitelia na objednávku miestnych keltských vládcov. Nejednalo sa teda o Rímske stavby na území Rímskej ríše, no a práve táto skutočnosť je na celom náleze najzaujímavejšia, pretože sa jedná o prvý takýto nález za hranicou Limes Romanus z obdobia pred našim letopočtom. Druhá veľmi dôležitá informácia je, že na Západnom Slovensku žila už v tom čase veľmi kultúrne vyspelá spoločnosť, ktorá udržovala veľmi čulé obchodné a kultúrne vzťahy s Rímskou ríšou. To znamená, že minimálne obyvatelia okolia Bratislavy neboli žiadni barbari, práve naopak. Tu sa už ale prekleniem do súčasnosti a k tomu prečo túto tému vlastne Alojz Hlina v parlamente otvoril. Výskum hradného areálu totiž súvisí s výstavbou garáží priamo v hradnom kopci na miestach, kde sa našli ostatky Rímskych stavieb. Samozrejme normálny človek by predpokladal, že tak vzácny archeologický nález stopne výstavbu parkoviska, no žijeme na Slovensku, takže stavať sa bude. To sa nepáči Alojzovi Hlinovi a niekoľkým ďalším ľuďom vrátane mňa, pretože Krajina ktorá nechce vidieť vlastnú históriu a ešte ju úmyselne ničí je odsúdená na zánik. V tomto prípade môžeme nazvať barbarmi pána Pašku, Pelegriniho, Maďariča a mnohých ďalších ľudí, ktorým je prednejší biznis a pán Široký, ktorého firma cez projekt obnovy Bratislavského hradu vycicia zo štátneho rozpočtu stovky miliónov eur.

Pokiaľ by mal niekto chuť podpísať petíciu za záchranu unikátnych nálezov a samotnej lokality na Bratislavskom hrade, TU môže.   

Ešte jedno svinstvo.. Ministerstvo životného prostredia SR zverejnilo 1. 12. 2014 na skrátené medzirezortné pripomienkovanie materiál „Návrh orientácie, zásad a priorít vodohospodárskej politiky Slovenskej republiky do roku 2027“. Termín na zaslanie pripomienok stanovilo na 5. december 2014. To znamená, že obyvatelia Slovenska majú iba necelých 5 dní na pripomienkovanie skutočne zásadného materiálu. Vyvstáva otázka: V koho záujme konajú úradníci na ministerstve Životného prostredia?.. TU je hromadná pripomienka k spomenutému materiálu..

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?