Vlci sú dobrí

Autor: Peter Gáborík | 26.8.2014 o 11:25 | (upravené 26.8.2014 o 11:46) Karma článku: 3,06 | Prečítané:  262x

Vlk dravý (Canis lupus) je prioritným druhom európskeho významu. To znamená, že požíva najvyššiu možnú ochranu našej a európskej legislatívy. Na našom území sa nachádza ešte jeden druh cicavca ktorý má štatút prioritného druhu, je to medveď hnedý (Ursus arctos). Zhodou okolností sú to naše najväčšie dravce a stoja na vrchole potravinového reťazca v prírode. Čo viac, človek sa nimi cíti byť ohrozený a právom, pretože nás tieto dravce dokážu zabiť. Na druhej strane buďme k sebe trocha úprimní, za posledných sto rokov človek na Slovensku tak zmasakroval prírodu a všetky typy ekosystémov, že zvieratá, a je úplne jedno aké zvieratá, sú vytlačené do posledných zbytkov pôvodných ekosystémov na našom území, kde postupne vymierajú..

Podobne sú na tom aj vlky a medvede, no na rozdiel od ostatných ohrozených druhov zvierat majú o jeden problém na viac. Je ním nenávisť väčšiny ľudí ktorá pramení z toho, že ľudia sa prestávajú cítiť pri prítomnosti týchto šeliem dominantne. Inak povedané nemôžu si dovoliť v prírode robiť to čo chcú. Špecifickým prípadom ľudí ktorým medveď či vlk strašne kľajú oči sú poľovníci. Poľovníkov máme na Slovensku vraj vyše 55 tisíc. Poľovníkom zavadzajú vlky a medvede najmä z dôvodu, že im žerú vysokú a nízku zver, do ktorej by si poľovníci radi strelili.  V súčasnosti nikto nevie koľko vlkov či medveďov na Slovensku žije. Poľovníci sa s ochranármi sporia o čísla namiesto toho aby sa urobil riadny monitoring za prispenia 55 tisíc poľovníkov ktorí by mohli aspoň raz urobiť niečo dobré. Problém je, že poľovníkom vyhovuje súčasný stav, keď sa vlastne nevie koľko medveďov a vlkov vo voľnej prírode na Slovensku žije.

Tu by som ale už premostil na to o čom tento článok má byť. Má síce byť o vlkoch ale nie o tých štvornohých. Na Slovensku sú totiž ľudia ktorých môžeme nazvať vlkmi. Ich svorka sa volá Lesoochranárske zoskupenie Vlk. Títo ľudia sa snažia v rámci svojich možností chrániť prírodu. Suplujú teda prácu štátu, ktorý už dlhší čas namiesto ochrany, prírodu devastuje a drancuje. Často pritom zneužíva európsku environmentálnu legislatívu, aby mohol prideľovať peniaze z eurofondov na krajinu-devastujúce aktivity. Tak sa stalo, že minulý rok pán minister Životného prostredia podľahol tlaku ľudí ktorí sa potrebujú rýchlo a lacno dostať k drevnej hmote.  A tak sa stalo, že najmä minulý rok nabehli do krajiny ťažké mechanizmy a začalo sa rúbať všetko za radom, od meter vysokých Prunus spinosa – trnky, po krásne Tilia sp.-lipy, či pri potokoch rastúce Alnus sp.- jelše.  Všetko za radom vyťať, zoštiepkovať a spáliť alebo predať. Pri samotnom výrube NDV – Nelesnej drevinovej vegetácie došlo k tragédii veľkého ekologického rozsahu o ktorej sa vôbec nehovorí a za ktorú teda akoby nie je nikto zodpovedný. Jedná sa o takú maličkosť, že vo väčšine NDV je vysoká hustota/diverzita druhov rastlín/živočíchov, mnoho krát aj chránených druhov stavovcov, no najmä bezstavovcov ktoré bohužiaľ až tak nevnímame.  NDV je teda priestorom ktorý slúži na odpočinok, rozmnožovanie a úkryt mnohých zástupcov fauny/živočíchov. V prípade ak sa NDV rúbe necitlivo, tak sa väčšina živočíchov v nej žijúcich nestihne premiestniť do bezpečia. Pod necitlivým výrubom myslím taký výrub, kde sa okrem riadnych“ stromov vytne komplet všetko a ešte sa aj upraví terén na ktorom dreviny rástli. Zase musím premostiť.

Lesoochranárske zoskupenie Vlk sa rozhodlo pred časom pre kampaň - petíciu ktorú nazvali BIOMASAKER.  Cieľom kampane je najmä zrušenie štátnych dotácií na drevo spaľované v biomasových zariadeniach s výnimkou dreva pochádzajúceho s energetických porastov a odpadu. Aktivita hodná kráľov nakoľko na niekoľkých medializovaných prípadoch sa ukázalo, že postavenie a prevádzkovanie biomasových zariadení je biznis tisícročia s návratnosťou vloženej investície 4 roky, a garantovanými dotáciami na dvadsať rokov, pričom iba samotné dotácie pokryjú náklady takej biomasovej teplárne/elektrárne na základnú surovinu/drevo. Veľmi dobrý článok o tom napísal bloger Mário Hudák. Druhým cieľom kampane je zvýšenie kontroly výrubov drevín v chránených územiach, v ktorých sa už rúbe presne tak isto ako v hospodárskom lese.  

Dnes *26.8.2014 sa uskutoční v Bardejove pred firmou BIOENERGI, taký malý protest pár Vlkov, a bude sa tam dať podpísať aj petícia za zrušenie dotácií, ktoré sú príčinou celého marazmu okolo výrubu STROMOV v našej peknej zelenej krajine.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?