Krajinný ekológ a zároveň Skaut

Autor: Peter Gáborík | 19.4.2014 o 5:48 | (upravené 19.4.2014 o 6:52) Karma článku: 2,80 | Prečítané:  303x

Je leto roku 1988 a na bezmennom potoku niekde na Východoslovenskej nížine sa brodí po kolená vo vode muž stredného veku. Všade naokolo je hustý porast prevažne invázneho pohánkovca japonského a netýkavky žliazkatej. Nad ním sa týčia mohutné vŕby a jelše, vytvárajúce príjemný chládok.  Šumenie listov v ich korunách prerušuje iba občasný škrekot či spev okolitého vtáctva. Na modrej oblohe sa promenádujú oblaky najrôznejších tvarov a veľkostí, sem tam pohladí tvár ľahký vánok.  Podľa sústredeného pohľadu muža na dno potoka sa dá usudzovať že niečo hľadá.  V pravej ruke drží akési sito do ktorého si práve nabral piesok či bahno z dna a začal ho pomaličky preosievať.

Vždy po pár pohyboch sitom muž uprie pohľad na materiál, ktorý mu ešte ostal v site no zdá sa, že sa mu nedarí nájsť to, čo hľadá a tak zbytok piesku a kamienkov zo sita vysype, a pokračuje pomaly ďalej.  Je to veľmi zvláštne a ja uvažujem čo je to vlastne za človeka, čo sa tu v kľude presúva po potoku a skúma piesok.  Natíska sa mi myšlienka.. Žeby to bol nejaký zlatokop či prospektor? Ale to sa mi akosi nechce veriť. No, po pravde nič iné ma nenapadá. Kto iný ako zlatokop, rybár či pytliak by tu mohol byť? Odpoveď na moju otázku je prekvapujúca rovnako dnes ako v roku 1988. Chlapík ktorý sa len tak lážom - plážom prechádza po potoku je krajinný ekológ, volá sa Jozef Šteffek a práve hľadá malé sladkovodné lastúrniky tzv. hrachovky(rod Pisídium). Len na vysvetlenie, na Slovensku máme 14 druhov hrachoviek a z toho väčšina z nich nedorastá viac než 2-3 mm, preto mal Jozef Šteffek to sito.

Od roku 1988 pretieklo v Slovenských riekach a potokoch mnoho vody. Krajina prešla mnohými spoločenskými zmenami a z neznámeho ekológa sa stal jeden z najuznávanejších krajinných ekológov na Slovensku, no jeho meno poznali aj za hranicami Slovenska. Venoval sa najmä malakológii, no popri tom spolupracoval na rôznych projektoch a učil na Technickej Univerzite vo Zvolene. Spolupodieľal sa na návrhu Národnej Ekologickej siete Slovenska - NECONET.  Stal sa autorom množstva odborných publikácií a článkov v odborných časopisoch. Zároveň sa angažoval v Slovenskom Skautingu, kde sa stal v roku 1997 náčelníkom. Celý život sa snažil chrániť prírodné bohatstvo krajiny v ktorej žijeme a poukazovať na jeho zraniteľnosť. V mladých skautoch či študentoch TU vo Zvolene sa snažil Jozef Šteffek  podnietiť záujem o prírodu, o deje ktoré sa v nej odohrávajú každý deň, snažil sa aby si mladí ľudia kládli správne otázky a vedeli si na ne aj odpovedať. Stal sa tak vzorom a inšpiráciou pre mnohých mladých ľudí.

Toto je moja spomienka na prof. RNDr. Jozefa Šteffeka Csc., ktorý nás opustil minulý rok v devätnásty aprílový deň vo veku 61 rokov. Ostalo nám po ňom mnoho, jeho dielo a jeho životný príbeh, no i tak mám pocit, že tu s nami mohol ešte chvíľu pobudnúť aj on ..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

O zelený dres sa môže Sagan obrať už len vlastnou chybou

Po troch alpských etapách odstúpili piati výborní šprintéri.

SPIŠ KORZÁR

Tatranský vodopád pripomína Niagaru. Turisti riskujú život pre fotku

Pri páde by nemal človek šancu.

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.


Už ste čítali?