reklama

USES, čo to vlastne do čerta je?!

Možno si práve niečo také pomyslelo niekoľko pracovníkov Slovenskej agentúry životného prostredia ktorým som dnes ráno znenazdania zavolal a dopytoval sa informácie kde na internete by som si mohol pozrieť GNUSES. Čuduj sa svete zo 4 pracovníkov jeden povedal: aha.. USES :), no neviem vám pomocť skúste sa obrátiť na pána XY. Ostatní sa ani nepretvarovali a povedali mi na rovinu, že nevedia o čom točím a mám zavolať niekomu inému, nejakému inému pracovníkovy na úrade SAŽP ktorý má na starosti túto problematiku, samozrejme nevedeli kto by to mohol byť. Po týchto 4 skvelých rozhovoroch s na slovo vzatými odborníkmi ma napadlo, že je vlastne ok, že ja sám čoby študent sa ešte dosť dobre nedokážem zorientovať v problematike USESov ako jedného z prvkov na ktorom je postavená koncepcia ochrany prírody na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Čo to teda vlastne sú Územné systémy ekologickej stability? Je to nová koncepcia-poňatie ochrany prírody založená na vytvorení biocentier a biokoridorov ktoré budú navzájom poprepájané a zabezpečia vhodné podmienky na oddych, rozmnožovanie a prosperitu živočíchov a rastlin. Pričom ich hlavnou úlohou je zachovať biodiverzitu a tým aj ekosystémové služby. Je mi jasné, že mnoho z vás nevie čo je to biocentrum, biokoridor či biodiverzita, a ekosystémová služba. Preto tieto dôležité pojmy vysvetlím.

Biodiverzita

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas miliárd rokov sa na (našej) planéte Zem vyvíjal a zanikal život. Bol to väčšinou prirodzený proces, no občas sa vyskytli aj nepredvídatelné udalosti ako napr. dopad meteoritu do oblasti Mexického zálivu či výlev množstva čadičových láv na Sibíry ktoré zamávali biodiverzitou do takej miery, že takmer zanikol život na planéte Zem. Nestalo sa tak a život sa na planéte stále rozširoval a rôznil, vznikalo a zanikalo mnoho miliónov nových živočíšnych a rastlinných druhov, a práve tá rôznorodosť života ktorá sa postupne vytvorila sa nazýva Biodiverzita. Biodiverzita zabezpečuje stabilitu a udržatelnosť ekosystémov alebo ak chcete stabilitu a udržatelnosť životného prostredia v ktorom žijeme. Za posledných 300 rokov však začal život-biodiverzita na Zemi rýchlo ubúdať. Človek začal drancovať všetko čo mu ponúkala planéta od zabíjania a lovenia zvierat vo veľkom po ťažbu ropy, uhlia, plynu, hornín a minerálov. Tieto činnosti mali za následok drastické zníženie živočíšnych a rastlinných druhov na Zemi. Iba jeden príklad: Za posledných 25 rokov zmyzla viac než 1/4 známich vtáčich druhov. Európska únia na túto situáciu zareagovala prijatím smernice o vtákoch a vyhlasovaním chránených vtáčích území.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ekosystémová služba

Ekosystémovou službou je strom stojaci na poli, trnina či hniezdo lastovičiek pod strechou.

Ekosystémovou službou je aj obláčik keď mrholí, rovnako myška zalezená v diere do iných svetov..

Ekosystémovou službou je motýl poletujúci po poli plnom kvetov

Ekosystémovou službou je čaj z usušených lipových kvetov

Ekosystémovou službou je lístie popadané na zemi hrajúce tisícimi farbami

Ekosystémovou službou je voda zurčiaca v potoku plnom života

To by už aj stačilo ale myslím si, že je to výstižné pretože v skutočnosti sa ekosystémové služby ani nedajú lepšie opísať, no ja to aj tak skúsim. Ekosystémové služby vytvárajú prostredie v ktorom žijeme,zabezpečujú nám zdroje pre náš život a rozvoj, dokonca dokážu nami zničené a znehodnotené prostredie vyčistiť opraviť prípadne vytvoriť úplne niečo nové. Najlepším príkladom poskytovania ekosystémovej služby je strom - les. Les nám poskytuje drevo, čistú vodu, vytvára nám pôdu, poskytuje nám priestor na oddych pod ochranou košatých stromov, tiež viaže oxid uhličitý z atmosféry(veľmi dôležité). Iným ale tiež veľmi dôležitým príkladom ekosystémovej služby je dážďovka ako zástupca organizmov žijúcich v pôde. Možno si to veľa ľudí neuvedomuje ale bez dážďoviek a množstva iných organizmov ktoré žijú v pôde a neustále ju svojou činnosťou prevzdušňujú, by sme v našich záhradkách nedopestovali ani zďaleka toľko ako dopestujeme dnes. Preto si treba uvedomiť ich zásadný prínos pre naše záhrady a teda aj našu výživu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Biocentrum

Je to ekosystém alebo skupina ekosystémov, pričom pod ekosystémom si predstavte les, lúku, potok s brehovím porastom, jazero. Každý ekosystém má vytvárať trvalé podmienky pre rozmnožovanie, úkrit a výživu živých organizmov za účelom zachovania a prirodzeného vývoja týchto spoločenstiev. Biocentrom je napríklad územie CHKO Poľana.

Biokoridor

Sú to krajinné prvky ktoré zabezpečujú prekonanie barier ktoré izolujú jednotlivé ekosystémy od seba. Zabezpečujú migráciu a výmenu genetických informácií, ako aj interakciu rôznych ekosystémov medzi sebou. Významné sú najmä líniové spoločenstvá a ekotony. Medzi líniové spoločenstvá patria medze, brehová vegetácia potokov a remízky. Medzami sa nazýva nevyužitý priestor medzi poľnohospodársky využívanými pozemkami ktorý je spravidla porastený drevinami a slúži ako úkryt pre mnoho živočíchov žijúcich a pohybujúcich sa v krajine. Remízkou (hájikom) sa nazýva drevinový porast vo volnej krajine. Ekoton je prechodná zóna medzi dvoma biocenózami, napr. okraj lesa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho, že ekosystémy s vyšším stupňom stability vytvárajú podmienky pre život organizmov v nich žijúcich zabezpečujú zároveň aj mnoho ďalších funkcí, ako je ochrana vodných zdrojov, pôdoochranné, pôdotvorné, mikroklimatické, hygienicko-zdravotnícké, estetické a iné funkcie.

Anabáza USESov, alebo ako vznikla myšlienka

Už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia bolo mnohým ľuďom jasné, že úbytok rastlín a živočíchov v prírode je príliš veľký a stále sa zrýchľuje. Ochrana prírody formou niekoľkých veľkoplošných a máloplošných území nemohla byť riešením zhoršujúcej sa situácie. Preto sa začala vypracovávať nová koncepcia ochrany prírody. Koncepciu USESov vypracovávala tzv. komplexná racionalizačná brigáda(starší možno poznajú), ktorej členmi boli aj Buček, Lacina, Low (1984), Mikloš, Kozová, Ružička (1986). Do reálnej politiky ochrany prírody sa začlenila v roku 1991. Koncepcia USES bola schválená uznesením vlády SR č. 394/1991, následne bol schválený Generel nadregionálneho USES tzv GNUSES, ktorý je vypracovaný pre celú Slovenskú republiku. V nadväznosti na GNUSES bol vypracovaný návrh národnej ekologickej siete NECONET. Od GNUSESU sa odvíjali Regionálne územné systémy eklogickej stability vypracovávané pre každý okres. Najnižšie položené v hierarchii sú Miestne územné systémy ekologickej stability vypracovávané obcami. Mohol by som pokračovať ďalšími nezmyselnými sieťami ktoré si povymýšľali úradníci a ktoré máme na Slovensku a majú zabezpečiť ochranu prírody, no jediné čo zabezpečujú je taký chauz, že ani sami úradníci na SAŽP a Ministerstve ŽP o ich existencii nevedia. Pre vás je dôležité si zapamätať, že samotné USESsy sú dobrým riešením ktoré môže zabezpečiť ochranu prírody a kvalitné životné prostredie na Slovensku pokiaľ sa zobudí štátna správa v oblasti ochrany prírody.

Hlavnou myšlienkou USESov je celopriestorová ochrana prírody na území SR, čo značí odstráneni priestorovej izolácie biotopov pomocou biokoridorov, stabilizovanie aj narušených ekosystémov a tým stabilizovanie prostredia pre život nie len živočíchov a rastlín ale predovšetkým ľudí.

Peter Gáborík

Peter Gáborík

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  2x

"Žijeme vo zvláštnych časoch, kedy mladí i starí sú vzdelávaní v klamstve a ten, kto sa odváži hovoriť pravdu, je nazývaný šialencom či bláznom." Platón, 320 pr.n.l. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu