reklama

Vieš čo je Mramor?

Pred dvomi mesiacmi som si konečne našiel čas a išiel som na taký stredne dlhý cyklovýlet. Keď som prešiel obec Kriváň, ocitol som sa na komunikácii smerujúcej do Hriňovej, no keďže som prechádzal popri práve rozostavanom úseku R2

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už z dialky som videl, že ten kameň je biely a začínal som mať veľmi nepríjemný pocit. Ten pocit nadobudol reálne kontúry akonáhle som chytil do ruky prvý kameň. Bol to mramor – krištalický vápenec z lomu Tuhár, z Tuhárskeho krasu nachádzajúceho sa pri priehrade Ružiná. Keďže ten vzácny kameň a územie odkiaľ pochádza poznám, a viem akú cenu má, tak som ostal skutočne zaskočený z toho, že sa tu predomnou váľa v blate niekoľko stoviek vlečiek tohto vyhradeného nerastu.

Mramor – Krištalický vápenec

 Mramor je premenená hornina, ktorá sa skladá z 95 % CaCO3, zvyšnú časť horniny tvoria najmä ílové minerály. Premenená hornina je hornina ktorá vzniká premenou inej pôvodnej horniny, ktorá môže byť vyvretá alebo usadená, ale aj premenená. Na základe toho rozoznávame tri kategórie hornín: vyvreté, usadené a premenené. Ako som už povedal, mramor, alebo v jazyku geológov krištalický vápenec je premenenou horninou. Mramor môže vzniknúť regionálnou alebo kontaktnou premenou usadených vápencov ale aj magnezitu, dolomitu, sideritu a iných(vápenatých) hornín, prípadne rekrištalizáciou staršieho mramoru. Regionálna premena hornín je proces pri ktorom dochádza k poklesu a presunu horninových más na veľké vzdialenosti alebo do hlbších častí Zemskej kôry, kde sa vplyvom veľkého tlaku a teploty menia ich fyzikálne-chemické, mechanické vlastnosti, dochádza k úplnému rozpadu pôvodnej horniny a vzniká kvalitatívne nová hornina. Ku kontaktnej premene hornín dochádza najmä v blízkosti hlbinných či povrchových intrúzií lávy, základným faktorom je teplota intrúzie a okolitého horninového prostredia na ktoré pôsobí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Tuhársky mramor. Všimnite si červenkasté žilky. Volajú sa stylolity. Objavujú sa najčastejšie na vápencoch, väčšinou nezávisle na vrstevnatých plochách
Tuhársky mramor. Všimnite si červenkasté žilky. Volajú sa stylolity. Objavujú sa najčastejšie na vápencoch, väčšinou nezávisle na vrstevnatých plochách  (zdroj: (Ferdo Mravec))

Tuhársky mramor

 Tuhársky mramor je jedinečná hornina ktorá sa nachádza iba na jedinom mieste na svete v Tuhárskom krase. Územie Tuhárskeho krasu nenájdete na žiadnej mape pretože je tak malé, že nemohlo byť zaradené samostatne do geomorfologického členenia Slovenska. No pre vašu predstavu je to územie medzi obcami Mýtna – Tuhár – Ružiná - Lovinobaňa nachádzajúcimi sa v severnej časti okresu Lučenec. Centrom tohto mikroregiónu je obec Divín(kedysi kráľovské mesto) s bohatými kultúrnohystorickými pamiatkami. Jednou z nich je hrad Divín, ktorý je postavený na kopci z Mramoru a v poslednej dobe sa v jeho útrobách objavili veľmi zaujímavé jaskynné objekty. Zapamätajte si, že hornina mramor sa nerozpadáva ale roztápa za prítomnosti vody. To znamená, že čím viac vody, tým rýchlejšie zvetrávanie horniny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Na okraji tohto kúsku Tuhárskeho mramoru si môžete všimnúť žlto sfarbené pruhy ílovitých minerálov ako ostatky po zvetraných vápencoch ktoré sa roztopili počas treťohôr a štvrtohôr. K Vápenec je chemicky veľmi čistá hornina, obsahuje najmä kalcit, ktorý sa pri styku z vodou a oxidom uhličitým pozvoľna rozpúšťa a voda ho odnáša.. Na mieste zvetrávania ostávajú iba ílovité minerály (5-10% pôvodnej horniny)
Na okraji tohto kúsku Tuhárskeho mramoru si môžete všimnúť žlto sfarbené pruhy ílovitých minerálov ako ostatky po zvetraných vápencoch ktoré sa roztopili počas treťohôr a štvrtohôr. K Vápenec je chemicky veľmi čistá hornina, obsahuje najmä kalcit, ktorý sa pri styku z vodou a oxidom uhličitým pozvoľna rozpúšťa a voda ho odnáša.. Na mieste zvetrávania ostávajú iba ílovité minerály (5-10% pôvodnej horniny)  

Z histórie mramoru – na čo sa mramor využíva

 Už starí Gréci a Rimania mali veľmi pozitívny vzťah k mramoru, používali ho ako na obklady a oporné stĺpi, tak v sochárstve a na výrobu haseného vápna. Časom a zvlášť v dnešnej dobe sa z mramoru začali vyrábať najrôznejšie ozdobné a úžitkové predmety do domácnosti (umývadlá, šperky, vane..). Nezanedbatelné sú mramory pri výrobe obkladov, dlažieb a náhrobných kameňov. Čisté mramory(nad 95 % CaCO3) sa používajú ako plnivo v gumárenskom priemysle, špinavé mramory(pod 90 % CaCO3) sa po podrvení používajú na vápnenie pôd. Hlavné využitie mramoru rovnako ako vápencov je však aspon podľa môjho skromného názoru stale v stavebníctve pri výrobe vápna/cementu. Mramor, tak ako ostatné horniny či ropa(aj to je hornina) je nenahraditelný prírodný zdroj a preto by sme ho mali využívať s rozumom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Toto je skutočne výnimočná fotka mramoru.. Jedná sa o mramor na ktorom vidíme zmenu geologických dejov. Červená farba v spodnej polovici kameňa značí oxidy železa ktoré sa uvolňujú pri sopečnej činnosti ktorá prebiehala v nedalekých sopečných pohoriach Ostrôžky a Javorie v treťohorách(neogéne). Ešte jedna vec, podľa lastúrnatého lomu(štruktúra šupinovozrnitá) na viacerých miestach sú asi v hornine prítomné mineraly skupiny sľudy..
Toto je skutočne výnimočná fotka mramoru.. Jedná sa o mramor na ktorom vidíme zmenu geologických dejov. Červená farba v spodnej polovici kameňa značí oxidy železa ktoré sa uvolňujú pri sopečnej činnosti ktorá prebiehala v nedalekých sopečných pohoriach Ostrôžky a Javorie v treťohorách(neogéne). Ešte jedna vec, podľa lastúrnatého lomu(štruktúra šupinovozrnitá) na viacerých miestach sú asi v hornine prítomné mineraly skupiny sľudy..  (zdroj: (Ja))

Lom Tuhár

 Obec Tuhár nemá ani 500 duší no je známa po celom svete svojim kameňom, ktorý sa ťaží pri Tuhári od konca 19 storočia a surový alebo opracovaný sa vyváža do celého sveta. Zo systematickou ťažbou a spracovaním mramoru v Lome Tuhár začala firma Baťa v roku 1937. Ťažili sa veľké bloky, ktoré sa následne rezali, leštili a používali na obklady a dlažby. Po druhej svetovej vojne sa ťažba v lome rozšírila, no po roku 1989 sa Lom dostal postupne za nejasných okolností k rôznych mafiánskym skupinám.. V súčastnosti má lom pridelený firma Geomramor s.r.o, ktorá v posledných mesiacoch podala Zámer na rozšírenie a pokračovanie ťažby mramoru a vápenca na ložisku Tuhár. Zámer sa podáva na ministerstvo Životného prostredia a tým sa začína proces posudzovania vplyvov na životné prostredie do ktorého má právo vstúpiť a vyjadriť sa ktokoľvek, zvlášť pokiaľ sa jedná o vyhradený nerast. Vyhradený nerast je hornina alebo mineral ktorý sa dá využiť v rôznych odvetviach ľudskej činnosti a preto s takouto horninou nemôžu občania či podnikatelia svojvoľne nakladať. Na kontrolu nakladania s takýmito nerastami tu máme Banské úrady, ony to už síce dávno nerobia ale mi občania ich môžeme zastúpiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Mramor
Mramor (zdroj: (ja))

 Hoci v posledných dvadsiatich rokoch aj vďaka Obvodnému banskému úradu v BB , zdevalvoval nie len zdravý rozum, ale aj využitie Tuhárskeho mramoru iba ako kameniva pod teleso vozovky. Aj napriek tomu ostalo pár ľudí ktorí si všímajú to ako sa nakladá s našim národným bohatstvom a uvedomujú si to hrozné plytvanie surovinou - kameňom – horninou ktorá je schopná vyčistiť a obohatiť vodu do takej miery, že ju už netreba nijako upravovať iba vypiť. Vápenaté horniny sú najvhodnejšími zásobárnami pitnej vody na svete, je to kvôli ich chemickému zloženiu, hornina funguje ako filter pričom obohacuje vodu o vápnik a horčík.

Peter Gáborík

Peter Gáborík

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  2x

"Žijeme vo zvláštnych časoch, kedy mladí i starí sú vzdelávaní v klamstve a ten, kto sa odváži hovoriť pravdu, je nazývaný šialencom či bláznom." Platón, 320 pr.n.l. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu